W y k ł a d o w c y

Znaleziono wykładowców:70

Hridayananda Dasa Goswami

Hridayananda das Goswami (Howard J. Resnick, Ph.D.) to jeden z najstarszych i cieszących się największym szacunkiem liderów duchowych Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (ISKCON). Hridayananda das Goswami jest pierwszym zachodnim tłumaczem świętego pisma Bhagavata Purana z sanskrytu na język angielski, które opatrzył autorskimi komentarzami, oraz pierwszym lider ISKCON-u, który zdobył doktorat w studiach wisznuickich i promuje otwarcie edukację akademicką w ISKCON-ie. Będąc pionierem świadomości Kryszny w Ameryce Łacińskiej oraz pierwszym lider Ruchu popierającym publicznie kampanię promowania większych praw kobiet w ISKCON-ie oraz w wielu innych obszarach swojej działalności Hridayananda das Goswami torował nowe ścieżki w Ruchu Hare Kryszna.

Znany wśród swoich uczniów pod imieniem "Acharyadeva", Hridayananda dasa Goswami urodził się 5 listopada 1948 roku w Los Angeles, California. W styczniu 1967 roku rozpoczął studia na University of California w Berkeley, uczestnicząc w społecznej i politycznej rewolucji tamtych czasów.

Na początku 1969 roku wysłuchał wykładu danego przez Srila Prabhupadę, założyciela-aczarię Ruchu Świadomości Kryszny. Będąc pod wrażeniem głębokiej mądrości i duchowości swojego przyszłego guru, Acharyadeva zaczął uczęszczać do świątyni ISKCON-u w Los Angeles latem 1969 roku. Acharyadeva przyłączył się do ośrodka w Berkeley we wrześniu tego samego roku, wkrótce podejmując pełną służbę w świątyni. Dnia 8 lutego 1970 roku Srila Prabhupada osobiście inicjował go na swojego ucznia w Los Angeles.

Od momentu przyłączenia się do ISKCON-u Acharyadeva wyróżniał się oddaniem misji swojego nauczyciela oraz elokwencją i erudycję w prezentowaniu nauk swojego guru. Po okresie służby w świątyni ISKCON-u w Bostonie, gdzie ożenił się z Ananga-manjari dd, oraz okresie prowadzenia razem z żoną świątyń ISKCON-u w Gainesville na Florydzie i Houston w Teksasie, w 1972 roku Acharyadeva przyjął wyrzeczony porządek życia, sannyasę. Kolejne dwa lata spędził przemierzając półciężarówką całą Amerykę Północną, dając wykłady na dziesiątkach uniwersytetów. W tym okresie założył tzw. Library Party (Grupę Biblioteczną), która z powodzeniem rozprowadzała książki Srila Prabhupady na uczelniach wyższych i w bibliotekach w całych Stanach Zjednoczonych.

W marcu 1974 roku, podczas pierwszego międzynarodowego festiwalu Gaura-Purnima w Sridham Mayapur, Srila Prabhupada wezwał Acharyadeva do swojego pokoju i poprosił go o zostanie członkiem najwyższego organu zarządzającego ISKCON-u, GBC, oraz o przyjęcie odpowiedzialności za działalność organizacji w Ameryce Łacińskiej. Podczas kolejnych trzech lat spędzonych w Ameryce Południowej i Środkowej Acharyadeva założył ponad dwadzieścia ośrodków i przyciągnął tysiące mieszkańców Ameryki Łacińskiej do Ruchu Świadomości Kryszny. Ponadto osobiście nadzorował tłumaczenie, publikowanie i dystrybucję milionów książek Śrila Prabhupady w języku hiszpańskim i portugalskim. Podczas swoich podróży w całej Ameryce Łacińskiej spotykał się z wieloma liderami społecznymi, religijnymi i rządowymi, rozmawiając z nimi biegle po portugalsku i hiszpańsku.

Acharyadeva nadzorował także działalność ISKCON-u w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i Grecji, dając wykłady na całym świecie. Ludzie w ponad stu krajach, w tym wielu innych liderów duchowych, słuchało i studiowało nagrania jego wykładów i pisma.

Srila Prabhupada wielokrotnie i jednoznacznie deklarował, że jego uczniowie i ich uczniowie będą kiedyś inicjowali własnych uczniów włączając ich do sukcesji uczniów. Wyraził takie przekonanie m.in. podczas rozmowy z członkami GBC w maju 1977 roku. Wkrótce przed opuszczeniem tego świata w listopadzie 1977 roku Srila Prabhupada zwrócił się do Acharyadeva i dziesięciu innych czołowych uczniów, aby udzielali inicjacji w jego imieniu. Po odejściu Srila Prabhupady, działając pod auspicjami GBC tych jedenastu uczniów a ostatecznie także dziesiątki innych uczniów Srila Prabhupady zaczęło przyjmować własnych uczniów, działając zgodnie z jego wyraźnym pragnieniem i stając się zgodnie z opisem Srila Prabhupady "zwykłymi guru".

Trzy lata później liderzy ISKCON-u, w uznaniu głębokiego oddania i erudycji Srila Acharyadeva, upoważnili go do dokończenia najważniejszej służby Srila Prabhupady - przetłumaczenia i opatrzenia komentarzami Srimad Bhagavatam, najważniejszego pisma ruchu Gaudiya Vaisznawa. W 1988 roku, korzystając z bezcennej pomocy Gopiparanadhany Prabhu i Dravidy Prabhu, Acharyadeva zakończył to monumentalne dzieło.

W 1996 roku Uniwersytet Hardwardzki przyznał Acharyadevie doktorat z sanskrytu i indologii. Po uzyskaniu doktoratu Acharyadeva rozpoczął udzielanie wykładów na Graduate Theological Union w Berkeley, Kalifornia. Zajmuje takie stanowisko wizytującego wykładowcy na UCLA, dawał wykłady na University of Florida oraz na setkach innych uczelni wyższych na całym świecie. Jego artykuły były publikowane przez Harvard Press, University of California Press i Columbia University Press.

Pragnąc dotrzeć do szerszego grona odbiorców, Acharyadeva zakończył właśnie pisanie swojej pierwszej dużej powieści i pracuje obecnie intensywnie nad fabularną trylogią opierającą się na głównym wątku Mahabharaty.

Indradyumna Swami

Indradyumna Swami - podróżujący nauczyciel oraz guru w sukcesji wiszuickiej, uczeń A. C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupady (założyciela Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny). Corocznie okrąża kulę ziemską aby w różnych zakątkach globu prezentować filozofię i praktyki duchowe Indii. Jego najsłynniejsze przedsięwzięcie to trwający od 20 lat Festiwal Indii. Każdego lata grupa ponad 200 wielbicieli Kryszny z wielu krajów świata zjeżdża do Polski , nad Morze Bałtyckie, aby na otwartych imprezach plenerowych prezentować kulturę Indii. Festiwale gromadzą tysiące turystów, którzy zapoznają się z wiedzą Bhagavad- gity oraz tradycją intonowania mantry Hare Kryszna.Przez lata Festiwal Indii odwiedził również Włochy, Australię czy Brazylię a w 2013 roku z sukcesem prezentuje wiedzę i kulturę duchową Indii w samych Indiach. Pierwsze indyjskie tournee Festiwalu Indii w stanie Gujarat przyciągneło setki tysięcy widzów. Inicjatorer całego przedsięwzięcia, jego menagerem i "siłą sprawczą" jest właśnie Indradyumna Swami. Swoje doświadczenia, płynące z życia podróżującego nauczyciela, Swami opisuje od lat w pamiętnikach wydawanych w formie ksiązek. "Diary of a Traveling Preacher" można również czytać na stronie www.travelingmonk.com

Jaya Krishna Prabhu

Uczeń Partha Sarathi Maharaja, pochodzi z Ukrainy. Od 20 lat aktywnie działa w misji nauczania. Pomagał rozwijać ośrodki w Dniepropietrowsku, na Ukrainie oraz w Indiach w Gujarat.

Jayadev Prabhu

Jayadev prabhu urodził się jako John Richardson w Essex we wschodniej Anglii. Już od wczesnego dzieciństwa marzył o grze na perkusji. Jego marzenie spełniło się i został jednym z czołowych perkusistów świata.Sławę zyskał jako perkusista, wokalista i autor wielu hitów jednego z najpopularnejszych w latach 70-tych zespołu THE RUBETTES.

W 1983 roku Richardson opuścił zespół i wszedł na ścieżkę duchowej mądrości.

Sześć lat później w 1989 roku poznał swoją wiecznego mistrza duchowego, Jego Boską Miłość Śrila Sivarama Swamiego. Wówczas otrzymał duchową inicjację oraz imię duchowe Jayadev, a w 1992 roku - drugą duchową inicjację wraz ze świętą mantrą Gayatri.

Od 30 lat Jayadev John Richardson podróżuje po całym świecie prowadząc wykłady i seminaria.

 W  roku 2010 Jayadev prabhu założył Mantra Chór.
Od kwietnia 2010r. do grudnia 2014r. on odwiedził wiele miast w 15 krajach, gdzie tworzył kolejne chóry i wraz z nimi zapraszał publiczność do wspólnego śpiewania mantr. Przez okres 4 lat Jayadev utworzył 108 Mantra Chórów na całym świecie.

Jayadvaita Swami

Jayadvaita Swami is editor, publisher, and teacher. He is a disciple of His Divine Grace A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada, Founder-Acharya of the International Society for Krishna Consciousness.
He served as an editor or assistant editor for nearly all the books of Srila Prabhupada published during Srila Prabhupada's lifetime. He received initiation from Srila Prabhupada in 1968, at the age of nineteen.

Practically the first task assigned to him was to staple booklets. He later went on to typing manuscripts, transcribing Srila Prabhupada's dictation for books, and then typesetting, proofreading, managing book production, and editing. He has lectured extensively at colleges and universities, especially in the United States. In 1978 he accepted the order of renounced life, sannyasa.

In 1985 and 1986, he spent a year and a half traveling with a party of pilgrims on pada-yatra, a journey on foot, through various states of India, stopping in a different town or village every night. In 1987, along with Dhanurdhara Swami and Bhurijana Dasa, he co-founded the Vrindaban Institute for Higher Education. Since 1988 he has served as a director of Srila Prabhupada's publishing house, the Bhaktivedanta Book Trust. He now oversees the work of the BBT in Africa.

From 1991 through most of 1998 he served as editor in chief ofBack to Godhead magazine, for which he had been an assistant editor for several years. Recently he served as editor of a three-volume translation and commentary for Sri Brhad-bhagavatamrta, a sixteenth-century Sanskrit philosophical and devotional work by Srila Sanatana Gosvami, and Sri Krishna Lila Stava, by the same author. He does not initiate disciples. Apart from his services in publishing, he travels widely, teaching about the philosophy and culture of Krishna consciousness.

These are the countries in which he has taught:

Argentina, Austria, Australia, Bahrain, Belgium, Botswana, Canada, Chile, Colombia, Congo-Kinshasa, Denmark, Dominican Republic, Ecuador, Egypt, Fiji, Finland, France, Germany, Ghana, Greece, Hungary, India, Israel, Ireland, Italy, Japan, Kazakhstan, Kenya, Kuwait, Malawi, Malaysia, Mauritius, Mexico, Nepal, New Zealand, the Netherlands, Nigeria, Oman, Panama, Peru, Philippines, Poland, Portugal, Qatar, Russia, Singapore, Slovenia, South Africa, Spain, Swaziland, Sweden, Switzerland, Taiwan, Thailand, Trinidad and Tobago, Turkey, Uganda, Ukraine, United Arab Emirates, United Kingdom, United States, Venezuela.

Jayapataka Swami

Jayapataka Swami was born in Milwaukee, Wisconsin, USA. His scholastic achievements led to an offer of a full scholarship by Brown University after his completion of high school. As a new student at Brown, Jayapataka Swami heard a guest lecturer speak on the life of Buddha. This inspired in him the desire to search for his spiritual teacher.

Having lost all interest in his studies, Jayapataka Swami deemed India to be the best destination to find this teacher. Before departing he came across a group of Hare Krishna devotees and became interested in sharing their practices. Shortly thereafter he visited the San Francisco ISKCON center where he helped to build a cart for the now world famous Ratha Yatra Festival. He joined ISKCON's San Francisco center on Ratha Yatra day then traveled to Montreal to meet Srila Prabhupada immediately afterward. Srila Prabhupada welcomed him and spontaneously invited Jayapataka Swami to join him for lunch. He was so moved by his newly found teacher that he vigorously participated in the pioneering activities of the fledgling movement.

He received initiation from Srila Prabhuapda in Montreal, Canada in 1968 and two weeks later took over the post of president of ISKCON Montreal center. He helped open an ISKCON center in Toronto, then with Bhagavan Dasa helped open ISKCON's center in Chicago. In 1970, Srila Prabhupada sent him to India where he served as president of the ISKCON Kolkata center. About a year and half later Srila Prabhupada sent him to Mayapur where he received sannyasa initiation. He and the other foundational team members were entrusted with the responsibility of developing Mayapur with Srila Prabhupada's words "I have given you the kingdom of God. Now develop it and enjoy it." Mayapur's current state of development stands testimony to Jayapataka Swami's untiring efforts over the last four decades, along with the able assistance of other dedicated followers of Srila Prabhupada.At the time of his departure from this mortal world in 1977, Srila Prabhupada requested Jayapataka Swami to take up the responsibility of being an initiating spiritual master and to act as one of ISKCON's governing body commissioners. Since then Jayapataka Swami has been executing these responsibilities.During his initial time in Mayapur, West Bengal, Jayapataka Swami learned the Bengali language and was one of the few Western devotees to obtain Indian citizenship. His activities have included distribution of BBT books, temple construction, agricultural development, cultivating new members in the cities and villages, schools and colleges and organizing large events to share Krishna consciousness, which have included thousands of participants in attendance. Other notable achievements are the establishment of the Food For Life program in rural Bengal, the organization of large-scale pilgrimages for Western devotees and his service as chairman of Bhaktivedanta Swami Charity Trust, which was established by Srila Prabhupada to renovate Gaudiya Vaishnava temples and maintain ancient sites in the holy lands. Jayapataka Swami has found time for book translation amidst his multifarious activities. He has translated Vaishnava Ke, Vrindavan Bhajan and Godruma Kalpatavi.

Jayapataka Swami continues to contribute to Mayapur's development as the International Headquarters of ISKCON by serving as a co-director. His service in Mayapur includes: Mayapur Development Committee member, Exhibits and Theme park Department Head of TOVP, and promotion of Sri Mayapur worldwide. He is currently a GBC representative, zonal secretary and co-secretary for: Comoros, Seychelles, Jordan, Yemen, the State of Orissa and Puri; Assam, Andaman and Nicobar Islands; Bhutan, the State of West Bengal, Meghalaya, Tripura, Kerala, the State of Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Karnataka, Bangalore, Lakshadweep, Maldives, Pondicherry, Sri Lanka, Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia, United Arab Emirates, Singapore, Thailand, Bolivia, Peru, Bangladesh, Bihar, Jharkhand, Nepal, Sikkim, Brunei, Malaysia, Belgaum, Ecuador and Chile. He is also a member of ISKCON India Bureau.Jayapataka Swami serves on the following GBC committees: Organizational Development, Devotee Care, Outreach, Mayapur Festival, Deity worship handbook and Puri Development Committee.He is the co-minister of Congregational Development Ministry along with Kaunteya Dasa.

Kadamba Kanana Swami

Kadamba Kanana Swami przyłączył się do ISKCON-u w Amsterdamie w 1978 roku. Do roku 1984 odpowiadał za projekty we Vrindavan. W latach 1985 - 1990 koordynował budowę Samadhi Srila Prabhupada w Mayapur. Następnie przez dziesięć lat był prezydentem świątyni we Vrindavan po czym przez dwa lata nauczał w Europie. W roku 1997 przyjął porządek sannyasa. Teraz jest inicjującym guru.

Kalasamvara Prabhu

Initiated 1976 by Srila Prabhupada in New Zealand.

Kamalananda Prabhu

Uczeń Devamrta Maharaja,wieloletni członek ISKCONu w Polsce, absolwent Świątyni w Warszawie.

Kavicandra Swami

Kavichandra Swami met the Hare Krishna devotees in 1967 and was initiated by Srila Prabhupada in 1971. He joined the temple in Tucson, Arizona, and since that time he has served in various capacities in the United States and around the world. Some of these services include, from 1973 until 1977, itinerant selling of Srila Prabhupada's books to libraries, universities, and individuals (including leading a book distribution team called the Radha-Damodara-Sankirtan Party), preaching Krishna consciousness in Fiji, filling in as the general manager for the Radha-Rasabihari temple in Juhu,India, and as temple president in Tokyo, Japan.In Japan in 1982, Kavichandra Swami took his sannaysa vows (lifelong celibacy and a vow to fully serve his spiritual teacher with mind, body, and words). Five years later, in 1987, Maharaja started to serve as a GBC member for Japan. Gradually, his GBC responsibilities expanded from Japan to culturally diverse places such as Thailand, Indochina, Indonesia, Greece, and West Africa. Kavicandra Swami is also a committee member of the GBC Executive Committee, ISKCON Law Committee, and Revision Committee.

Kavichandra Swami has a special interest in book distribution, and Harinama sankirtan, and he writes of his faith in Srila Prabhupada on the topic of Harinama:

"1965 was an auspicious year for the earth, since that is the year that His Divine Grace A. C. Bhaktivedanta Swami, Srila Prabhupada, arrived in the United Sates of America. The U.S.A. was called, 'the land of the free and home of the brave,' but at that time many felt trapped and fearful."

"Srila Prabhupada was fearless. He came to establish a worldwide sankirtan movement, which would spiritualize and liberate all who contacted it. No one would have suspected that within a few years the name of KRISHNA would become household words, and that devotees would be dancing and chanting on all the main streetsof the world."

Kavichandra Swami invests time in devotee care by writing articles, participating in conferences and vigorously encouraging others to put effort into making it a priority.
As a traveling preacher and the initiating spiritual master of many disciples in his GBC regions and beyond, he naturally sees the whole world as his family. He does have biological family members as well: a daughter, Mona Aim, and her two daughters, Grace and Faith, who regularly attend temple functions in Los Angeles.